Bylinky jednodruhové a směsi

PRÁVENKA LATNATÁ  (ANDROGRAPHIS PANICULATA)

Dlouhá historie právenky sahá až do asijských kulturUžívání jako takové pochází z Ajurvédy a zmiňují se o ní ve staré čínské medicíně i v Indickém lékopisu. Právenka byla i klinicky zkoumána a je potvrzeno, že má podobné účinky jako Echinacea, někteří i tvrdí, že je lepší. Posiluje imunitní systém, pomáhá tělu při boji s infekcí a brání ji se v budoucnu objevit znovu. Navíc vykazuje protinádorové aktivity, má adaptogen, je to antioxidant a chrání játra. V Indii a Číně se užívá při spoustě druhů infekcí: gastrointestinální potížeinfekce hrdlaherpes a hepatitida. Ve Skandinávii je užívána k léčbě chřipky, infekci horních cest dýchacích, při běžném nachlazení či jako prevence. Bylinka má velmi výraznou hořkou chuť, která v ústech dlouho přetrvává. 

Často je nazývána jako širokospektrální přírodní antibiotikum.
CO PRÁVENKA LATNATÁ OBSAHUJE?
Rostlina je bohatá na hořčiny-deoxyandrographolidy, andrographolidy, neoandrographolidy.
JAKÉ MÁ ANDROGRAPHIS PANICULATA ÚČINKY?

Ve většině případů má Andrographis vědecké podklady. Pro své blahodárné účinky se ve velké míře využívá při mnoha onemocněních jako je infekční hepatitida typu B, u různých forem dyspepsií, po otravě léky či jinými látkami a virového onemocnění horních cest dýchacích. Některé sloučeniny, které obsahuje účinkují jako hypoglykemikum (snižují hladinu cukru v krvi), analgetikumantipyretikum (snížení horečky) a antitrombotikum. Nejvýznamnějším účinkem je “signál snímače” – dokáže zastavit neregulovaný růst buněk, který je způsoben viry. Díky tomu je zlepšení u nemocných HIV. Extrakt má antihepatitidníantityphoidníhepatoprotektivníantibiotickouantimalariickouantithrombogenickouantipyretickouantimykotickou a protizánětlivou aktivitu.

NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Úplně by se měly konzumaci vyhnout kojící a těhotné ženy, protože bylina obsahuje látky vyvolávající potratOjediněle se může dostavit bušení srdceneplodnost a závratěTaké může vyvolat alergickou reakci, zvracení, průjem nebo trávicí potíže.

SLZOVKA OBECNÁ

Slzovka je velmi často spojována s tradiční čínskou medicínou (TCM), která ji pokládá za léčivý základ kuchyně. Zvláště tam, kde je vyčerpaná slezina. Tím, že se slzovka vyznačuje detoxikačními účinky, napomáhá čistit střevo, což se pak projeví rovněž na kůži. Podporuje tedy eliminaci akné či jiné hnisavé záležitosti kůže, které jsou odrazem nezdravého vnitřního prostředí. Ze slzovky lze připravit šlémovitý odvar, podporující jaterní funkce, čímž rovněž posiluje tělo, které snáze detoxikuje. Šlém je snadno stravitelný, čímž lahodí slabému žaludku či střevům. Dle tradiční čínské medicíny slzovka zvláčňuje a změkčuje, čímž uvolňuje živočišné tuky a zatuhlá ložiska škodlivin, rovněž pomáhá zbavit se hlenu. 

Stejně, jako třeba bezlepkové jáhly, je i slzovka výborným zdrojem cenných minerálních látek, najdeme zde pěkné množství hořčíku, vápníku, fosforu, manganu, zinku, železa, draslíku. Z vitamínů pak vitamíny skupiny B. Zcela chybí céčko. 100 g slzovky obsahuje 52 % sacharidů, 18 % bílkoviny, 7 % tuku, určité % zaujímá také voda. Slzovka je přirozeně bezlepková, lze ji zařadit do diabetické či redukční diety, samozřejmě ji je třeba započítat do sacharidového příjmu dne. Při diabetu ji doporučuji kombinovat s rýží naural, která má o něco lepší glykemický index, nežli rýže Basmati.

Slzovku lze tedy použít při

 • detoxikaci
 • průjmech
 • žaludečních či střevních problémech
 • zahlenění
 • zápalu plic či průdušek
 • otocích
 • zánětech močového měchýře
 • zvýšeném LDL cholesterolu

Na slzovku si dají pozor těhotné ženy, neboť celkově vysušuje, což nesvědčí děložní sliznici.

Jak s ní pracovat v kuchyni

Dříve, než ji povaříme, je dobré slzovku na pár hodin namočit, spěcháme-li, postačí i hodina. Většinou se používá v doprovodu jiných přílohových potravin, například rýže. Lze ji však zkombinovat s čímkoli dalším. Jelikož se vaří déle, je dobré vybrat potraviny s podobnou potřebou varu. Sama ji míchám společně s rýží Basmati natural.

 

Je zimní období, prochladnutí je téma, které se může dotknout každého z nás a víme, že chřipky a nachlazení číhají na toho, kdo není připraven :-). Proto si pojďme společně připomenout bylinky, které nám výrazně pomohou proti zimním chmurám, vykouzlí úsměv na rtech a zlepší naši náladu. Dozvíte se třeba něco víc, než jste dosud věděli o bylinkách, které nám znatelně posílí imunitní systém.

Meduňka lékařská:   její osvěžující chuť účinně zahání únavu, stres, nespavost a špatnou náladu. Tyto účinky má díky obsahu silice s citralem, citronelalem a dalších terpenů, tříslovin a flavonoidů. Meduňkový nálev se podává před spaním i menším dětem, ale je účinný i pro dospělé. Vařením ztrácí vůni i aroma. Čerstvé a mladé lístky se hodí k ochucení salátů, bylinkových omáček a másla.

 

Levandule lékařská:     před několika staletími nechyběla v žádné klášterní zahrádce. Má uklidňující účinky, navozuje pocit pohody a je dobrá i pro kvalitní spánek díky obsahu hořčin a silic. Jen některým citlivým jedincům nemusí prospívat, protože její intenzivní vůně může způsobovat nevolnosti a také bolesti hlavy.

Třezalka tečkovaná:   mnichy oblíbená, antidepresivně působící. Zejména díky obsahu červeného barviva, které známe pod pojmem hypericin. Ten totiž zvyšuje citlivost organismu na UV záření. Tímto způsobem nepřímo brzdí vyplavování melatoninu, jehož produkce se zvyšuje zvláště během zimního období, kdy není slunečního světla nazbyt. Jeho nadměrné vyplavování může způsobovat vznik depresí. Je to přírodní sedativum. Velmi prospěšná je při stavech dlouhodobé skleslosti, špatné náladě a celkovému pocitu únavy. Pomáhá detoxikovat tělo. U třezalky je ovšem nutné varovat před její údajnou schopností ovlivňovat působení léků. Pokud používáte farmaceutika, konzultujte užívání třezalky s Vaším lékařem.

Kozlík lékařský:    skvělý přírodní prostředek pro uklidnění nervů a pro dobré usínání bez narkotizačních účinků, jak tomu bývá u syntetických léčiv. Tento účinek má na svědomí obsah silic a kyselina valerová, která má vliv na metabolickou aktivitu nervových buněk.

Bazalka pravá:    skvěle fungující přírodní antidepresivum, skvěle chutná, zázračně léčí. Vedle egyptských faraonů (vonné oleje z bazalky byly posvátným mazáním, bazalka se dávala do hrobek faraonů) ji uctívali staří Římané, ti z ní udělaly kouzelnici lásky. Podporuje chuť k jídlu, vylučování žaludečních šťáv, působí proti plynatosti střev a usnadňuje trávení. Pozitivní vliv má na dýchací cesty, podporuje odkašlávání. Zlepšuje činnost ledvin, uklidňuje nervy a navozuje dobrou náladu. Přisuzuje se jí také afrodiziakální účinek.

 

Heřmánek pravý:    jste-li bez nálady a rozmrzelí, rozhodně si udělejte šálek heřmánkového čaje – upokojení hněvu se dostaví dříve, než by se poškodilo srdce. Heřmánek je „všelék“, využije ho rozhodně celá rodina. Ulevuje při křečích a bolestech v břichu i žaludku, při nadýmání, při bolestivé menstruaci, pomáhá při bolestech zubů, při horečce a nespavosti. Zvyšuje pocení. Má pozitivní vliv na celý nervový systém. Při těžkých chorobách a stavech vyčerpanosti se budete velmi rychle cítit zdravými a vnitřně uklidněnými.

 

Šišák bajkalský:   patří mezi základní byliny tradiční čínské medicíny. Jeho využití je vskutku rozmanité – trávicí a močové potíže, záněty, horečka, kašel, nemoci srdce a cév. Dokáže velmi razantně potlačovat růst nádorových buněk (obzvlášť citlivě na působení šišáku reagují nádory prsu a prostaty). Má výrazné protizánětlivé účinky, bajkalin a další složky pozitivně ovlivňují tvorbu červených krvinek. Pomáhá potlačit řadu bakteriálních infekcí, mimo jiné způsobených i zlatým stafylokokem. Je prokázáno, že šišák umí zmírňovat úzkost, podobně jako anxiolytika (léky na snížení úzkosti), narozdíl od nich však nemá negativní vedlejší účinky a není návykový. Ovlivňuje tedy naši psychiku a náladu.

 

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)

Blahodárných výtažků z jeho listů využívá TČM už 5 000 let. Působí všude tam, kde zpomalený průtok krve zhoršuje funkci orgánů. kromě toho odpomáhá od stresu, vylepšuje paměť a odbourává únavu. Léčí astma, zažívací potíže a hojně je využíván k prevenci Alzheimerovy choroby. Velmi chutné jsou i jeho plody. Vhodný je zejména pro lidi nad 50 let. Ti by jej měli užívat pravidelně jako prevenci.

 

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)

Trvalka kvetoucí po celý rok je jedním z nejlepších antidepresiv. Má zároveň povzbuzující a uklidňující účinky. Stimuluje totiž krevní oběh a lehce zvyšuje tlak. Zároveň uklidňuje mysl, odhání deprese, pocity úzkosti a uvolňuje vnitřní napětí. Je výborným pomocníkem při bolestech hlavy.

 

Brutnák lékařský (Borago officinalis)

Léčí záněty horních cest dýchacích a srovnává hormonální nerovnováhu v těle. Tím pomáhá zejména ženám v období klimakteria. Celkově pak posiluje organismus a působí protistresově. Má mírné uklidňující, protizánětlivé a posilující účinky. Zahání špatnou náladu a posiluje srdeční činnost. Doporučuje se při nervové vyčerpanosti. při nervozitě, bušení srdce a melancholii pomáhají čerstvé listy naložené do mléka.

 

Muškátový květ a oříšek (Myristica fragrans)

Látky obsažené v muškátovém květu i oříšku podporují chuť k jídlu, stimulují produkci trávicích šťáv a působí proti křečím v břiše a nadýmání. Jde o velice silnou léčivku, kterou v ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEPODÁVEJTE DĚTĚM! Muškátový oříšek pokládán za narkotikum. Jeho narkotický účinek působí v nižších dávkách proti nespavosti či pro uklidnění ve stresu a při nervozitě. Po předávkování však dochází k otravě. DODRŽUJTE PROTO DÁVKOVÁNÍ – bohatě stačí po jídle užít na špičku nože trochu mletého oříšku. Je oblíbeným dochucovadlem masitých pokrmů, jako jsou nádivky, sekané a různé masové rolády. Hodí se i do polévek a bramborové kaše. Často bývá součástí kořenících směsí.

 

 

Rakytník řešetlákový – oranžové zlato plné zdraví

Celá rostlina rakytníku má nebývale širokou škálu využití, ačkoli nejvíce nás vždy zajímaly plody. Ty mají uplatnění v léčitelství, při výrobě přírodní kosmetiky i v oblasti kulinářské. Jeho pravidelnou konzumací zvyšujete svou imunitu a zároveň si pochutnáte. Z plodů si snadno vyrobíte nejen léčivý nálev na zvýšení obranyschopnosti organismu, ale také sirup, džem, želé, bonbony, různé alkoholické nápoje nebo výborný dort. Rakytník v sobě skrývá pestrou paletu aktivních látek, mezi kterými jednoznačně kralují vitamíny, oleje, třísloviny a minerální látky. Každá část rostliny má ale zcela jiné poměry těchto účinných látek, což je třeba brát v úvahu při konečném zpracování. Největší oblibu si rakytník získal díky vysokému obsahu vit.C, jenž ovšem značně kolísá v závislosti na podmínkách pěstování. Plody dále obsahují biologicky účinné flavonoidy, betain, který chrání buňky před dehydratací, pěknou zásobu minerálních látek, vysoký podíl železa, manganu a draslíku, také síru, bór, vápník, měď a další. Kůra je bohatá na olej a třísloviny, v listech jsou zastoupeny třísloviny, vit.C a z minerálních látek především hořčík a vápník.

Užití rakytníku:

 • „přírodní Celaskon“ urychluje hojení ran a značně urychluje rekonvalescenci po operacích
 • čerstvé, sušené i zamrazené plody se používají jako prevence chřipek a viróz (saháme po nich i v momentě, kdy už jsme „přepadeni“), angína
 • při bolestech hlavy, zánětech močového měchýře
 • baktericidní účinek na zlatého stafylokoka, hemalytického streptokoka a tyfus
 • ovlivňuje výkony hodně vytížených osob – např.sportovců, lidí pracujících v extrémních podmínkách, a nebo těch , kdo jsou pod značným stresovým vypětím (zvýšení koncentrace, regenerace poškozených buněk)
 • POZOR! šťáva z rakytníku zvyšuje kyselost žaludečních šťáv – při častém používání nás může potrápit pálení žáhy
 • olej zvyšuje odolnost organismu, urychluje růst vlasů, rychle doplňuje chybějící minerály a vitamíny

RECEPTY:

 1. Džem, který Vás postaví na nohy 🙂

Tento zvládne i začátečník. Jeden kilogram zralých rakytníkových plodů omyjte studenou vodou a nechte oschnout. Pak je přepasírujte přes husté síto. V kastrolu přiveďte k varu, přidejte cukr a pět minut povařte za stálého míchání. Pro dochucení lze přidat např.vanilkový lusk. Nakonec naplňte do zavařovacích sklenic a pro delší trvanlivost zavařte obvyklým způsobem.

2. Rakytníkový sirup

Než se pustíte do výroby samotného sirupu, je třeba nejdříve sklizené plody očistit, nechat oschnout a rozmixovat. Vzniklá hmota se po nějaké době začne dělit na dvě frakce. Na povrchu se vytvoří červenohnědá složka obsahující olej a pod ní najdete zlatavou šťávu, kterou budete potřebovat právě pro výrobu sirupu. Obě vrstvy lze mechanicky oddělit třeba tak, že vrchní hmotu oleje odeberete do jiné nádoby pomocí lžíce. Všechny suroviny potřebné na výrobu sirupu promíchejte ve větší nádobě a po rozpuštění cukru naplňte do sirupových lahví s těsněním. Lahve pak zavařte nebo nechte uskladněné v chladu a temnu. Budete potřebovat 1 kg šťávy z rakytníkových plodů, 1 vrchovatou lžičku kyseliny citronové a 1,5 kg cukru.

 

Kustovnice čínská (Goji)

Pochází z Asie, známá je hlavně v jižní Číně. Tradiční čínská medicína ji pokládá za nenahraditelný doplněk stravy. Jedná se o silný antioxidant, který zabraňuje předčasnému stárnutí a podporuje celou škálu zdravých procesů v organismu. Plody kustovnice obsahují 18 druhů aminokyselin, 21 stopových prvků a obrovské množství betakarotenu. K tomu vit.C a E a vitamíny skup.B.

Kustovnice je naprostou nutriční, detoxikační a antioxidační bombou :-). Pravidelná konzumace kustovnice výrazně posiluje obranyschopnost organismu, zlepšuje paměť, ulevuje od bolestí hlavy a závratí, od bolestí v zádech, nohou či kolenou. Zlepšuje krevní obraz, snižuje krevní tlak, posiluje činnost jater, ledvin a srdce. Také udržuje normální hladinu cukru a tuku v krvi a snižuje cholesterol. Výborná je v čaji s kombinací chryzantémy morušolisté.

 

Lichořeřišnice

Přírodní velmi silné antibiotikum. Významný zdroj minerálů a vitamínů. Působí proti všem kmenům stafylokoka, mnoha druhům streptokoka a jiným bakteriím a virům. Na rozdíl od chemických antibiotik neničí lichořeřišnice přirozenou mikrofloru v zažívacím traktu. Je výborným prostředkem v boji a akutními  i chronickými záněty močového měchýře, ledvin a močových cest. Nejvíce účinných látek obsahují semena.